Euro 2020 groups in full as Scotland qualify through play-offs

The groups for the delayed Euro 2020 are finally complete.

Five months after the tournament’s original start date, the last four teams – North Macedonia, Hungary, Slovakia and Scotland – qualified on Thursday night through the play-off finals.

It means that fans finally know the 24 teams that will take to the field in a tournament that is still due to be played in 12 cities across Europe.

UEFA still plans for Euro 2020 matches to be played in Amsterdam, Baku, Bilbao, Bucharest, Budapest, Copenhagen, Dublin, Glasgow, London, Munich, Rome and St Petersburg

Euro 2020 groups

The six groups have thrown up some very tasty fixtures.

Group F is the group of death, with current world champions France being drawn in the same group as Euro 2016 winners Portugal, who famously beat Les Bleus in the final four years ago with an injured Cristiano Ronaldo barking instructions and gesticulating furiously on the touchline.

Also thrown into the mix are Germany, who France beat in the semi-finals of Euro 2016 and are rebuilding after a disastrous 2018 World Cup.

Meanwhile England and Scotland play each other for the first time in a major tournament for the first time since Euro 96.

Two teams – Finland and North Macedonia – will also make their international tournament debuts, and the Netherlands make their first tournament appearance since the 2014 World Cup.

Here are the groups in full:

Group A

Italy

Switzerland

Turkey

Wales

Group B

Belgium

Denmark

Finland

Russia

Group C

Austria

Netherlands

Ukraine

North Macedonia

Group D

England

Croatia

Czech Republic

Scotland

Group E

Poland

Spain

Sweden

Slovakia

Group F

France

Germany

Portugal

Hungary

Euro 2020 fixtures

As things stand, the opening fixture is expected to be in Rome on June 11 2021 when Italy take on Turkey in Group A.

The group stage fixture list is:

Matchday 1

Friday June 11 8pm: Group A – Italy vs Turkey, Stadio Olympico (Rome)

Saturday June 12 2pm: Group A – Wales vs Switzerland, Olympic Stadium (Baku)

Saturday June 12 5pm: Group B – Denmark vs Finland, Parken Stadium (Copenhagen)

Saturday June 12 8pm: Group B – Belgium vs Russia, Krestovsky Stadium (Saint Petersburg)

Sunday June 13 2pm: Group D – England vs Croatia, Wembley Stadium (London)

Sunday June 13 5pm: Group C – Austria vs North Macedonia, Arena Nationala (Bucharest)

Sunday June 13 8pm: Group C – Netherlands vs Ukraine, Johan Cruyff Arena (Amsterdam)

Monday June 14 2pm: Group D – Scotland vs Czech Republic, Hampden Park (Glasgow)

Monday June 14 5pm: Group E – Poland vs Slovakia, Aviva Stadium (Dublin)

Monday June 14 8pm: Group E – Spain vs Sweden, San Memes (Bilbao)

Tuesday June 15 5pm: Group F – Hungary vs Portugal, Puskas Arena, (Budapest)

Tuesday June 15 8pm: Group F – France vs Germany, Allianz Arena (Munich)

Matchday 2

Wednesday June 16 2pm: Group B – Finland vs Russia, Krestovsky Stadium (Saint Petersburg)

Wednesday June 16 5pm: Group A – Turkey vs Wales, Olympic Stadium (Baku)

Wednesday June 16 8pm: Group A – Italy vs Switzerland, Stadio Olympico (Rome)

Thursday June 17 2pm: Group C – Ukraine vs North Macedonia, Arena Nationala (Bucharest)

Thursday June 17 5pm: Group B – Denmark vs Belgium, Parken Stadium (Copenhagen)

Thursday June 17 8pm: Group C – Netherlands vs Austria, Johan Cruyff Arena (Amsterdam)

Friday June 18 2pm: Group E – Sweden vs Slovakia, Aviva Stadium (Dublin)

Friday June 18 5pm: Group D – Croatia vs Czech Republic, Hampden Park (Glasgow)

Friday June 18 8pm: Group D – England vs Scotland, Wembley Stadium (London)

Saturday June 19 2pm: Group F – Hungary vs France, Puskas Arena, (Budapest)

Saturday June 19 5pm: Group F – Portugal vs Germany, Allianz Arena (Munich)

Saturday June 19 8pm: Group E – Spain vs Poland, San Memes (Bilbao)

Matchday 3

Sunday June 20 5pm: Group A – Switzerland vs Turkey, Olympic Stadium (Baku)

Sunday June 20 5pm: Group A – Italy vs Wales, Stadio Olympico (Rome)

Monday June 21 5pm: Group C – North Macedonia vs Netherlands, Johan Cruyff Arena (Amsterdam)

Monday June 21 5pm: Group C -Ukraine vs Austria, Arena Nationala (Bucharest)

Monday June 21 8pm: Group B – Russia vs Denmark, Parken Stadium (Copenhagen)

Monday June 21 8pm: Group B – Finland vs Belgium, Krestovsky Stadium (Saint Petersburg)

Tuesday June 22 8pm: Group D – Croatia vs Scotland, Hampden Park (Glasgow)

Tuesday June 22 8pm: Group D – Czech Republic vs England, Wembley Stadium (London)

Wednesday June 23 5pm: Group E – Slovakia vs Spain, San Memes (Bilbao)

Wednesday June 23 5pm: Group E – Sweden vs Poland, Aviva Stadium (Dublin)

Wednesday June 23 8pm: Group F – Portugal vs France, Puskas Arena, (Budapest)

Wednesday June 23 8pm: Group F – Germany vs Hungary, Allianz Arena (Munich)

The other rounds will take place on the following dates:

Round of 16: Saturday June 26-Tuesday June 20

Quarter-finals: Friday July 2-Saturday July 3

Semi-finals: Tuesday July 6-Wednesday July 7

Final: Sunday July 11

Source: Read Full Article